הזרקת חומצה היאלורונית

מהו הטיפול?

הזרקת חומצה היאלורונית לטיפול בכאבים במפרקים, היא דרך פעולה ידועה בעולם הכאב. ומפאשרת תנועה חופשית יותר של המפרק. חומצה היאלורונית נחשבת אחת מאבני הבניין של הסחוס. למרות המחשבה ההתחלתית על ספיגת החומר המוזרק  מהמפרק אל תוך תאי הסחוס ויצירת סחוס חדש, עבודות הראו שתהליך זה אינו קורה בפועל. מאידך, המרקם של החומר המוזרק דומה לזה של הנוזל המפרקי במשקל ובמבנה, וההזרקה גורמת להפרשה של נוזל מפרקי (סינוביאלי) ומשפרת את סיכוך המפרק. בנוסף, לחומר המוזרק ישנן השפעות אנטי דלקתיות המסייעות להקלת כאב במפרק המוזרק.

למי מתאים הטיפול?

הזרקה של חומצה היאלורונית למפרקים מקובלת כשיטת טיפול במפרקים עם שינויים שחיקתיים ומפרקים עם פגיעות סחוס (OCD)  – למפרקי הברך, הקרסול, הכתף, האצבעות וכדומה. הזרקה של חומצה היאלורונית משפרת את תנועתיות המפרק ועוזרת להקל על כאב. היות שחומצה היאלורונית מופקת לרוב בטכניקות של הנדסה גנטית, הסיכון לתגובה אלרגית נמוך מאוד.

התהליך 

הזרקה של חומצה היאלורונית נעשית באחת משתי שיטות – סדרה של 3 זריקות – זריקה אחת לשבוע, או הזרקה אחת המכילה את הכמות של 3 הזריקות .

המלצות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית

 • ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי.
 • אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
 • תיתכן תחושת אי נוחות במפרק אליו הוזרק החומר, עד כשבוע ימים לאחר ההזרקה.
 • בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד”ר רשף.
 

אודות ד''ר נועם רשף

ד''ר נועם רשף, אורטופד מומחה מנתח, אורטופד ספורט - מומחה פציעות ספורט וארטרוסקופיות. לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, לימודי המשך ברפואת ספורט באוניברסיטת תל אביב, התמחות על באורטופדיית ספורט בשיקגו אילינוי.
מומחה ברך, מומחה כתף, מומחה קרסול

5 תגובות

 1. mordehay הגב

  שלום וברכה קופת חולים משתתפים בחלק מהעלוית ? אני צריך הזרקת סחוס מלכותי למפרק הירך קשה לי ללכת כול תקופה קצרה אני מקבל סדרה של 5 זריקות וולטרן ועוד נוגדי דלקות ארקוקסיה ואתופן פרקוסט 10 מג" נגד כאבים ואוקסי קונטין 40 מג" ביום..סיפור לא פשוט סבל וכאבים במשך כמה שנים..אני מקווה לטוב בע"ה..הרופאים הם השליחים של בורא עולם.

 2. mordehay הגב

  שלום וברכה קופת חולים משתתפים בחלק מהעלוית ? אני צריך הזרקת סחוס מלכותי למפרק הירך קשה לי ללכת כול תקופה קצרה אני מקבל סדרה של 5 זריקות וולטרן ועוד נוגדי דלקות ארקוקסיה ואתופן פרקוסט 10 מג" נגד כאבים ואוקסי קונטין 40 מג" ביום..סיפור לא פשוט סבל וכאבים במשך כמה שנים..אני מקווה לטוב בע"ה.

  • ד''ר נועם רשף הגב

   שלום מרדכי, מהתאור שצירפת אני חושב שהזרקה של חומצה היאלורונית אינה הטיפול בשבילך. אתה זקוק ליעוץ מרפאת כאב. בהצלחה.

 3. יוסף פז הגב

  הרופה ממליץ להזרקות חומצה היאלורונית בכף רגל אני חבר קופת חולים מכבי וגר בבאר שבע מי מבצע את הזריקות אלו או שזה בפרטי ומה העלויות תודה פז

  • ד''ר נועם רשף הגב

   שלום רב. לרוב אורטופד הקופה יכול לבצע זאת וכמובן גם באופן פרטי. העלויות משתנות בהתאם לסוג החומצה ההיאלורונית – זאת תוכל לברר בבית המרקחת של מכבי. לרוב מזריקים זריקה הנקראת ARTHREASE או SYNVISC. עלות ההזרקה עצמה משתנה – ללא עלות בקופת החולים על ידי האורטופד או בעלויות שונות במרפאות הפרטיות. תאלץ לברר זאת בעצמך. מרפאתי ממוקמת בצורית – ליד כרמיאל כך שאינני אפשרות רלוונטית לך. בהצלחה.

השארת תגובה