חומצה היאלורונית

מהו הטיפול?

הזרקת חומצה היאלורונית לטיפול בכאבים במפרקים, היא דרך פעולה ידועה בעולם הכאב. ומפאשרת תנועה חופשית יותר של המפרק. חומצה היאלורונית נחשבת אחת מאבני הבניין של הסחוס. למרות המחשבה ההתחלתית על ספיגת החומר המוזרק  מהמפרק אל תוך תאי הסחוס ויצירת סחוס חדש, עבודות הראו שתהליך זה אינו קורה בפועל. מאידך, המרקם של החומר המוזרק דומה לזה של הנוזל המפרקי במשקל ובמבנה, וההזרקה גורמת להפרשה של נוזל מפרקי (סינוביאלי) ומשפרת את סיכוך המפרק. בנוסף, לחומר המוזרק ישנן השפעות אנטי דלקתיות המסייעות להקלת כאב במפרק המוזרק.

למי מתאים הטיפול?

הזרקה של חומצה היאלורונית למפרקים מקובלת כשיטת טיפול במפרקים עם שינויים שחיקתיים ומפרקים עם פגיעות סחוס (OCD)  – למפרקי הברך, הקרסול, הכתף, האצבעות וכדומה. הזרקה של חומצה היאלורונית משפרת את תנועתיות המפרק ועוזרת להקל על כאב. היות שחומצה היאלורונית מופקת לרוב בטכניקות של הנדסה גנטית, הסיכון לתגובה אלרגית נמוך מאוד.

התהליך 

הזרקה של חומצה היאלורונית נעשית באחת משתי שיטות – סדרה של 3 זריקות – זריקה אחת לשבוע, או הזרקה אחת המכילה את הכמות של 3 הזריקות .

המלצות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית

  • ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי.
  • אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
  • תיתכן תחושת אי נוחות במפרק אליו הוזרק החומר, עד כשבוע ימים לאחר ההזרקה.
  • בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד”ר רשף.
 

אודות ד''ר נועם רשף

ד''ר נועם רשף, אורטופד מומחה מנתח, אורטופד ספורט - מומחה פציעות ספורט וארטרוסקופיות. לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, לימודי המשך ברפואת ספורט באוניברסיטת תל אביב, התמחות על באורטופדיית ספורט בשיקגו אילינוי.
מומחה ברך, מומחה כתף, מומחה קרסול

3 תגובות

  1. ד''ר נועם רשף הגב

    תוכלי לקבוע תור ב 077-5520163

  2. מירב הגב

    היי,רציתי לשאול אם ישנה אפשרות להזריק חומצה היאלורונית לכף רגל לא כדי לטפל רפואית אלא בשביל טיפול קוסמטי?

השארת תגובה