הזרקת PRP

מהו הטיפול?

אחת הטכניקות החדישות והמתקדמות לטיפול בפגיעות אורטופדיות הנה הטיפול בזריקות PRP. הזרקת PRP זהו טיפול חדשני הצובר תאוצה ברחבי העולם. הטיפול מתבסס על השימוש בטסיות הדם של המטופל (PLATELETS) , המכילות ריכוז גבוה מאוד של גורמי גדילה וריפוי. הפלזמה הנלקחת להזרקה מכילה ריכוז גבוה מאוד של הטסיות – מעל 800,000 למ"ל (בהשוואה לריכוז תקין בדם שנע בין 150-400 אלף למ"ל) ומכאן שמה של הטכנולוגיה – PLATELET RICH PLASMA. טיפול זה משתמש ביכולות הריפוי העצמיות של המטופל, ומכוון אותם לאיזורים הבעייתיים.

למי הטיפול מתאים?

מטרת הטיפול בהזרקת PRP היא להאיץ את תהליך הריפוי בפגיעות חריפות (קרעים ומתיחות של שרירים וגידים), ולהסיט את התהליך הניווני כרוני לתהליך ריפוי – בתהליכים ניווניים (דלקות בגידים, שינויים שחיקתיים בסחוסי המפרקים). טיפול זה אינו מתאים לכל אחד. מטופלים הסובלים מפגיעה בתפקוד הטסיות, או מטופלים בתרופות נוגדות קרישה (גם אספירין) אינם מתאימים לטיפול זה. 

התהליך

בתהליך הטיפול נלקחת דגימת דם מהמטופל. עוברת בצנטריפוגה הפרדה למרכיבי הדם השונים. לאחר ההפרדה נלקחת השכבה המכילה את הטסיות ומוזרקת לאיזור הבעייתי, כל זאת במפגש בן כ 20 דקות. כתלות בפגיעה ובמצבו הכללי של המטופל  נקבע פרוטוקול הטיפול שנע בין 1-3 טיפולים.  * זריקת ה PRP עלולה להכאיב כשבוע ימים לאחר ההזרקה עצמה.

המלצות לאחר הזרקת PRP
 • ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי.
 • אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
 • מומלץ להימנע ממאמצים בזמן הזריקות וכשבוע לאחר מכן.
 • מומלץ להמנע מנטילת תרופות משככות דלקת כגון ארקורסיה, אתואפן, אדוויל או נורופן.
 • בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד”ר רשף.
קרא עוד על הזרקות אורטופדיות למפרקים…

אודות ד''ר נועם רשף

ד''ר נועם רשף, אורטופד מומחה מנתח, אורטופד ספורט - מומחה פציעות ספורט וארטרוסקופיות. לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, לימודי המשך ברפואת ספורט באוניברסיטת תל אביב, התמחות על באורטופדיית ספורט בשיקגו אילינוי.
מומחה ברך, מומחה כתף, מומחה קרסול

3 תגובות

 1. גל קלמר הגב

  שלום, בהמשך לשיחתנו אשמח למילוי טפסים לזריקת prp לברך שמאל בעקבות קרע חוזר במניסקוס. לשליחה עבור ביטוח פרטי (הראל).

  תודה רבה
  גל קלמר
  כדורסל נשים גליל עליון

 2. עדי שני הגב

  שלום ד"ר רשף
  מבקשת לברר בטווח של כמה זמן מפציעה ניתן/מומלץ לבצע הזרקת טסיות, והטיפול עדיין יעיל?
  שבת שלום ושנה טובה

  • ד''ר נועם רשף הגב

   שלום רב. תלוי בפציעה. אם מדובר על קרע שריר או קרע חלקי חריף בשריר או גיד ניתן להזריק מיד – 2-3 ימים לאחר פציעה, ולבצע סידרה של הזרקות צפופות אחת ליומים שלושה – אז המטרה היא להגביר את תהליך הריפוי. אם מדובר בפגיעה כרונית – אין מגבלה ומדובר בסדרת זריקות – לרוב 3, בהפרשים של 5-7 ימים בין זריקה לזריקה.

השארת תגובה